Wrote about us

 

 

 

 

2019

Lepsi-reseni.cz: Chatbot v roce 2019 – co přinese českým uživatelům
10. 1. 2019

Co mohou čeští uživatelé očekávat od konverzační umělé inteligence či virtuálních asistentů v roce 2019? Ptali jsme se odborníků z různých oblastí na nejperspektivnější aplikace pro firmy a vize dalšího vývoje světa chatbotů.

 

 

 

 

Tyinternety.cz: 15 úspěšných českých startupů, které svůj byznys postavily na umělé inteligenci
3. 1. 2019

Byť se Česká Republika co do počtu startupů zaměřených na umělou inteligenci nemůže rovnat zemím jako jsou USA, Čína, Izrael nebo Francie, kvalitou na tom nejsme vůbec špatně. Vybrali jsme 15 zajímavých startupů, které mají umělou inteligenci jako hlavní pilíř podnikání.

2018

 

Amazon: 2017 Alexa Prize Finals - Alexa Developers official video

30. 1. 2018

The 2017 Alexa Prize teams describe the socialbot challenge.

 

Wired.com: Inside the Alexa Prize

27. 2. 2018

Amazon is in a pitched battle with its rivals to bring truly conversational AI into our homes. So the company is staging a contest—a mad dash toward an outlandish goal: Cook up a bot capable of small talk.

 

Chatbot Magazine: 13 Lessons We Have To Learn From Amazon Alexa Prize

30. 4. 2018 by Petr Marek

I spent last year working on chatbot Alquist for Amazon Alexa Prize 2017. I would like to share with you the lessons I learned thanks to it about the field of conversational AI. I learned it the hard way. I share my knowledge with you, so you don’t have to.

 

Czechcrunch: Tým studentů ČVIT se dostal do finále soutěže Amazonu. Bude bojovat o bezmála milion korun

1. 8. 2018

Ačkoliv o studium technických oborů není v Česku v poslední době velký zájem, studenti takto zaměřených vysokých škol sklízejí úspěchy, o kterých je slyšet i v zahraničí. Tým Alquist složený ze studentů Českého vysokého učení technického (ČVUT) si jeden takový připsal, když z prvního místa postoupil již podruhé do finále soutěže Alexa Prize pořádané Amazonem. V ní jde o vytvoření nejlepší umělé konverzační inteligence a její účastníci si rozdělí více než 3,5 milionu dolarů.

 

Lupa.cz: Bot Alquist z ČVUT se opět dostal do finále Alexa Prize, světové soutěže Amazonu

31. 8. 2018

Bot Alquist, který pod vedením Jana Šedivého vzniká na ČVUT, se opět dostal do finále prestižní soutěže The Alexa Prize pořádané Amazonem. Pokusí se tak obhájit či ještě vylepšit druhé místo z loňského ročníku, kde sice podlehl University of Washington, podařilo se mu ale porazit konkurenci z nejlepších světových univerzit. Alquist díky tomu získal 100 tisíc dolarů.

 

Aktuálně.cz: Konverzující robot z ČVUT ve finále soutěže Amazonu. Češi porazili světové univerzity

2. 9. 2018

Cílem soutěže je vyvinout umělou inteligenci pro Amazon, schopnou konverzovat s lidmi o populárních tématech jako filmy, sporty nebo hudba. Tým z ČVUT je tak už podruhé jediným týmem z neanglicky mluvící země ve finále soutěže.

 

Geobusiness.cz: Studenti ČVUT v semifinále soutěže Alexa. Jejich konverzační bot Alquist zaujal

3. 9. 2018

Tým Alquist, složený ze studentů Českého vysokého učení technického, zaujal v soutěži Alexa Prize, pořádané firmou Amazon. Úkolem soutěže je vytvořit nejlepší umělou konverzační inteligenci. Účastníci soutěže si rozdělí více než 3,5 milionu dolarů.

 

Echo24: Zářez českých studentů. Můžou vyhrát milion dolarů

2. 9. 2018

Čeští studenti z ČVUT se dostali do finále prestižní celosvětové soutěže Alexa Prize, pořádané americkým gigantem Amazon. V semifinále získali rovnou první místo za svou umělou inteligenci Alquist pro virtuální asistentku Alexa a chytrý reproduktor Amazon Echo. Finalisté mohou vyhrát až milion dolarů, píšou organizátoři na svých stránkách.

 

Info.cz: REPORTÁŽ: Továrna na českou budoucnost. Moderní laboratoř vyvíjí chatboty a roboty záchranáře

1. 9. 2018

Tady se má Česko připravit na technologickou revoluci. Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky (CIIRC) v pražských Dejvicích působí trochu nemístně. Extravagantní budova za více než miliardu korun zatím zeje prázdnotou, ale rychle se plní. Během pár let by zde mělo pracovat několik stovek lidí.

 

Studenta.cz: „Chatbot může být náš nový kamarád." S Honzou Pichlem o vývoji konverzačních botů na globální úrovni

12. 6. 2018

Začínají na nás mluvit nejen auta, ale také domácí spotřebiče, samoobslužné prodejny, počítače. Kam až to může zajít? A děsí vás to, nebo vám to naopak přijde vzrušující a nemůžete se dočkat, až si s roboty – nebo chcete-li lépe řečeno s chatboty – začnete povídat? O tom, jak takoví boti fungují, jsme si povídali s Honzou Pichlem z výzkumného týmu umělé inteligence Alexa, který se svým chatbotem Alquistem boduje na globální úrovni.

 

 

 

Novinky.cz: Studenti z ČVUT skončili druzí v soutěži o umělou inteligenci, která si umí povídat
27. 11. 2018

Tým Alquist studentů pražského ČVUT vybojoval druhé místo v prestižní soutěži Alexa Prize o nejlepší konverzační umělou inteligenci, kterou pořádá americká technologická společnost Amazon. Druhou pozici studenti obhájili již podruhé, navíc byli jediným týmem z neanglicky mluvící země ve finále. Cílem je vyvinout umělou inteligenci schopnou hovořit s lidmi o tématech jako filmy, sport či hudba. Klání se účastní přední univerzity z celého světa.

 

Echo24.cz: Úspěch studentů ČVUT. Na prestižní technologické soutěži Amazonu obhájili druhé místo
27. 11. 2018

Tým studentů ČVUT pod vedením doktoranda Jana Pichla obhájil se svým konverzačním počítačovým programem (botem) Alquist loňské druhé místo v soutěži Alexa Prize pořádané technologickou společností Amazon. Výsledky oznámil Amazon v pondělí večer místního času v Las Vegas na úvod pětidenní konference AWS re:Invent. Český tým, který byl ve finále jediným neanglicky hovořícím, díky druhému místu získal 100 000 dolarů (2,3 milionu korun).

 

Czechcrunch: Tým studentů ČVUT obhájil druhé místo v prestižní soutěži Amazonu o nejlepší umělou inteligenci
27. 11. 2018

Ačkoliv na české vysoké školství slýcháme v posledních letech především kritické ohlasy, zvládají naše univerzity i tak produkovat velké množství talentovaných absolventů, schopných se uplatnit v celosvětové konkurenci. Obzvlášť patrný je tento jev v technických oborech, kde Češi dlouhodobě patří ke světové špičce. To nyní ostatně potvrdil i vývojářský tým Alquist složený ze studentů ČVUT.

 

Lupa.cz: Alquist z ČVUT obhájil druhé místo v Alexa Prize, globální soutěži Amazonu
27. 11. 2018

Tým studentů z pražského ČVUT pod vedením Jana Šedivého v obměněné sestavě obhájil druhé místo v globální soutěži The Alexa Prize, kterou pořádá Amazon. Za konverzačního bota Alquist tak na konferenci re:Invent v Las Vegas získal šek na sto tisíc dolarů. Už za účast na finále do Prahy šel výzkumný grant v hodnotě 250 tisíc dolarů.

 

Forbes: Český úspěch: chatbot z ČVUT získal v soutěži Amazonu stříbro
27. 11. 2018

Čeští vědci z ČVUT opět zabodovali se svým vylepšeným chatbotem Alquist. V celosvětové soutěži Alexa Prize, kterou pořádá Amazon a jejímž cílem je vytvořit umělou inteligenci schopnou vést plynulou konverzaci s člověkem, skončili na druhém místě.

 

Živě.cz: Češi z týmu Alquist opět školili Amazon, jak má dělat umělou inteligenci. Odnesli si 100 tisíc dolarů
28. 11. 2018

Tým studentů z ČVUT uspěl ve finále soutěže Alexa Prize, ve které Amazon hledá ty nejlepší studentské konverzační A.I. boty, které pak před porotou ukážou své schopnosti uvnitř asistenční služby Alexa.

 

Ceskenoviny.cz: Studenti ČVUT obhájili loňské druhé místo v soutěži Amazonu
27. 11. 2018

Las Vegas/Praha - Tým studentů Českého vysokého učení technického pod vedením doktoranda Jana Pichla obhájil se svým konverzačním počítačovým programem (botem) Alquist loňské druhé místo v soutěži Alexa Prize pořádané technologickou společností Amazon. Výsledky oznámil Amazon v pondělí večer místního času (v noci na dnešek SEČ) v Las Vegas na úvod pětidenní konference AWS re:Invent. Český tým díky druhému místu získal 100.000 dolarů (2,3 milionu korun).

 

iRozhlas.cz: Český tým z ČVUT slaví úspěch. Jejich konverzační robot skončil v mezinárodní soutěži druhý
27. 11. 2018

Studenti pražského ČVUT za sebou mají mimořádný úspěch. Jejich projekt konverzačního robota s názvem Alquist skončil na druhém místě v mezinárodní soutěži Alexa Prize amerického gigantu Amazon. Pro technické univerzity je to úspěch srovnatelný s kvalifikací na olympijské hry. Soutěž v Las Vegas sledoval na místě reportér Radiožurnálu.

 

Vesmír: 100 000
8. 1. 2018

„Věříme, že technika by si s námi měla povídat, ne pouze plnit naše příkazy. Konverzujte s Alquistem o aktuálních zprávách, technice, sportovních výsledcích, filmech a o mnohém dalším,“ lákají studenti Fakulty elektrotechnické Jan Pichl, Long Hoang Nguyen, Martin Matulík, Jakub Konrád, Petr Marek a Ondřej Hrách na stránkách svého projektu alquistai.com.

 

2017

ČT Věda 24: Tým studentů ČVUT uspěl v soutěži Alexa Prize

10. 12. 2017

 

ČT Studio 6: Češi uspěli v soutěži o nejlepší chatbot

5. 12. 2017

Interview s lídrem Alquista a Faculty Supervisorem

 

Lupa.cz: Bot Alquist z ČVUT skončil druhý v soutěži Amazonu, tým získal 100 tisíc dolarů

28. 11. 2017

Tým pěti studentů ČVUT (Jan Pichl, Jakub Konrád, Petr Marek, Martin Matulík a Long Hoang Nguyen) a jejich vedoucího Jana Šedivého se letos v srpnu probojoval do finále soutěže The Alexa Prize, kterou pořádá společnost Amazon. Před malou chvilkou se na konferenci re:Invent v Las Vegas vyhlašovaly výsledky.

 

NCP 4.0: Ve finále mezinárodní soutěže The Alexa Prize vybojovali studenti ČVUT druhé místo
30. 11. 2017

Studenti Fakulty elektrotechnické Long Hoang Nguyen, Jan Pichl, Martin Matulík, Jakub Konrád, Petr Marek a Ondra Hrách pod vedením Ing. Jana Šedivého z CIIRC se zúčastnili finále The Alexa Prize. V té se soutěžilo o to, kdo dokáže vyvinout nejlepšího chatbota pracujícího s chytrým zařízením Amazon Echo.

 

Otechnice.cz: Čeští studenti skončili druzí v mezinárodní vývojářské soutěži, kterou vyhlásil Amazon
29. 11. 2017

Gratulujeme! Studentský tým Alquist z České republiky, konkrétně tedy z ČVUT, získal v mezinárodní soutěži Amazon Alexa Prize skvělé druhé místo. Jeho úkolem bylo za pomoci soupravy nástrojů Alexa Skills a otevřeného kódu Alexy naprogramovat chatbot, který dokáže s uživatelem komunikovat o nějakém tématu.

 

Ihned.cz: Čeští studenti uspěli na soutěži Amazonu v Las Vegas. Se svou umělou inteligencí vyhráli dva miliony korun
29. 11. 2017

Chatovací nástroj Alquist se umístil na druhém místě, prémie činí 100 tisíc dolarů. Vedoucím studentského týmu z ČVUT je Jan Šedivý, který dříve pracoval v IBM či Googlu. Už v létě s Alquistem Češi předčili vývojáře z MIT či Princetonu.

 

ČT24: Čeští studenti vyrobili druhého nejlepšího konverzačního robota na světě
29. 11. 2017

Studenti z ČVUT pod vedením Jana Šedivého se zúčastnili finále prestižní soutěže The Alexa Prize. V té se utkali o to, kdo dokáže vyvinout nejlepšího chatbota pracujícího s chytrým zařízením Amazon Echo.

 

Ceskavedadosveta.cz: Čeští studenti vyrobili druhého nejlepšího konverzačního robota na světě
2017

Studenti z ČVUT pod vedením Jana Šedivého se zúčastnili finále prestižní soutěže The Alexa Prize. V té se utkali o to, kdo dokáže vyvinout nejlepšího chatbota pracujícího s chytrým zařízením Amazon Echo.

 

Mobilmania.cz: Český chatovací robot uspěl na soutěži v Las Vegas

11. 12. 2017

Vytvořte umělou inteligenci, která dokáže s uživatelem dvacet minut mluvit o sportu nebo kultuře tak věrohodně, jako by se bavili dva živí lidé. Tak znělo zadání světové soutěže Alexa Prize, v níž se utkala stovka týmů z 22 zemí a mnoha prestižních univerzit.

 

Technet.idnes: Z Dejvic až do Vegas. Studenti ČVUT s chatbotem bojují o milion dolarů

28. 11. 2017

Digitální asistentky v současnosti umí odpovídat na otázky nebo plnit pokyny. Ale co kdyby také zvládly s člověkem vést smysluplnou konverzaci? Studentům z pražského ČVUT se takový program podařilo v rámci soutěže společnosti Amazon zdokonalit a dokonce s ním postoupit do finále.

 

Tyinternety.cz: E-Business Forum: Jak to Česko umí s chatboty a umělou inteligencí
5. 10. 2017

E-commerce v Česku se zřejmě daří natolik, že je čas řešit technologické vychytávky. Tak to aspoň naznačovalo letošní E-Business Forum. Komunikace se zákazníky se přesouvá od řešení ceny k řešení služeb, a hlavně se automatizuje. Už máte taky svého bota? Pokud ne, máme i tipy, jak si ho vytvořit. A perličku na konec: jak se v Česku vyvíjí umělá inteligence, kterou umí ocenit i Amazon.

 

Český rozhlas Plus: Chatbot Alquist z dílny českých studentů míří do světového finále

5. 10. 2017

Univerzitní tým z Českého vysokého učení technického slaví velký úspěch. Pětice studentů se pod vedením pedagoga Jana Šedivého dostala do finále soutěže Alexa Price, v níž se nejlepší univerzity světa snažily vytvořit speciálního chatbota schopného přirozeně konverzovat s člověkem 20 minut o aktuálních událostech v politice, sportu nebo o světě celebrit.

 

Ekonom.ihned: Češi staví konverzační roboty. Umějí se ptát, ke sci-fi ale mají ještě daleko

21. 9. 2017

Tým ČVUT má šanci na vítězství v lukrativní soutěži Amazonu, jejich chatbot porazil i konkurenty z prestižních amerických univerzit. Pražský chatbot Alquist umí nejen odpovídat na dotazy, ale sám je i klade a umí vést rozhovor. V centrech zákaznické podpory nahradí do několika let jednodušší chatboti živé operátory.

 

Živě.cz: Český chatbot Alquist vyškolil Američany a zvítězil v semifinále Amazon Alexa Prize

3. 9. 2017

V USA vrcholí roční klání o nejlepšího chatbota. Zatím vede český tým z ČVUT. Rozhodne se na podzim.

 

Forbes: Alexa, let’s chat! Češi postavili pro Amazon nejlepšího chatbota

29. 8. 2017

Univerzitní tým z ČVUT slaví velký úspěch. Pětice studentů okolo Jana Šedivého se dostala do finále soutěže Alexa Prize, v níž se nejlepší univerzity světa jako Princeton, MIT či Berkeley snažily vytvořit sociálního chatbota schopného přirozeně konverzovat s člověkem 20 minut o aktuálních událostech v politice, sportu či světě celebrit.

 

2016

Technický portál.cz: Studentský projekt byl zařazen do prestižní soutěže The Alexa Price

22. 11. 2016

Mezi top dvanáct univerzit z celého světa, z celkových sto uchazečů, byl zařazen do prestižní soutěže The Alexa Price studentský projekt z Českého institutu informatiky robotiky a kybernetiky ČVUT. Ten byl dne 14. listopadu vybrán společností Amazon. ČVUT tak bude stát po boku světových univerzit, jako jsou Princeton Univerzity, Univerzity of California či Carnegie Mellon Univerzity.

 

Euro.cz: ČVUT spolupracuje s Amazonem na vývoji bota
16. 11. 2016

České vysoké učení technické se dostalo do exkluzivního výběru 12 vysokoškolských týmů, které se utkají v soutěži o vývoj bota. Kromě milionů korun to pro školu znamená začátek spolupráce s technologickou divizí Amazonu.

Czech Technical University

 

CTU: Our students will once again participate in the finals of the Amazon Alexa Prize World Championship

6. 9. 2018

The Alquist Student Team led by Jan Šedivý of the Czech Institute of Informatics, Robotics and Cybernetics will again take part in the finals of this year´s Alexa Prize competition. Its organised by the American giant Amazon for the second time. Same as last year, students have advanced from the first place in semifinals with their chatbot, Alquist. In the competition, universities from around the world are tasked with creating the best conversational artificial intelligence for the Amazon Echo smart device.

CIIRC CTU: Coffee order from robotic barista through chatbot Alquist

27. 4. 2018

Connect chatbot Alquist (developed by CTU team under Jan Šedivý within eClub), KUKA robotic arm, and coffee maker together and you get intelligent robotic barista.

 

CIIRC CTU: Alquist team leader Honza Pichl in Forbes „30 under 30“

6. 2. 2018

The Czech version of Forbes – the world magazine concentrating on business, money and success – ranked Honza Pichl in the selection of 30 talented Czechs under 30 who, according to this magazine, excel in their field and change the world around them.

CIIRC ČVUT: Tým Alquist, složený ze studentů ČVUT, zaujal v soutěži Alexa Prize, pořádané firmou Amazon. Úkolem soutěže je vytvořit nejlepší umělou konverzační inteligenci. Účastníci soutěže si rozdělí více než 3,5 milionu dolarů.

3. 12. 2018

Tým Alquist, složený ze studentů Českého vysokého učení technického, zaujal v soutěži Alexa Prize, pořádané firmou Amazon. Úkolem soutěže je vytvořit nejlepší umělou konverzační inteligenci. Účastníci soutěže si rozdělí více než 3,5 milionu dolarů.

CIIRC CTU: The success of the CTU team under the leadership of Jan Šedivý - they bring the second place from The Alexa Prize final

29. 11. 2017

Students from CTU, led by Jan Šedivý, participated in the final of The Alexa Prize. The goal was to develop the best chatbot working with the smart Amazon Echo device.

 

CIIRC CTU: Jan Šedivý (CIIRC CTU) and Jan Pichl in an interview about their chatbot Alquist

5. 12. 2017

The team of CTU students (Long Hoang Nguyen, Jan Pichl, Martin Matulík, Jakub Konrád, Petr Marek and Ondra Hrách) led by Jan Šedivý from the CIIRC CTU took part in the final of The Alexa Prize. It competed for who can develop the best chatbot working with the smart Amazon Echo device. The Czech team brought home the second place and financial prize of 100,000 USD.